Zahraniční Gailtalské Alpy
Datum: 30. 6. - 9. 7. 2017
Deníček

GAILTALSKÉ ALPY

Príma počasí, dobrý kemp, vše vyšlo jak mělo až na horní Gail, který neměl vodu – nejsušší jaro za 200 let …

PÁTEK 30.6.

19:45 odjezd z HK – Praha, Dvořiště, Salzburg, Felbertauerntunnel

SOBOTA 1.7.

04:30 spíme na parkovišti vlevo kousek za tunelem (střecha!)

ISEL 20 km

Huben - Lienz

Rakouský standard. Někdo začíná na rafťáckém nástupu nad Hubenem (kousek nad benzínkou, není místo na parkování – cyklostezka). Pěkný vodní stav > Lienz 90 m3

DRÁVA 19 km

Lienz - Oberdrauburg

Do Nikosdorfu ještě vlnky a vracáky na trénink, dál rovná voda, ale rychlý proud. V Oberdrauburgu končíme vlevo pod mostem – schody a parkoviště se stánkem s občerstvením.

> Oberdrauburg 100 m3

Kemp Berggruss v Bergu http://www.berggruss.at/ na celý týden (dobrá volba).

NEDĚLE 2.7.

GAIL 24 km

Dellach - Hermagor (Möderndorf)

Začínáme u mostu u Dellachu (parkoviště na levém břehu nad i pod mostem). Vody je rozumné minimum, kousek za začátkem úsek s vracáky na trénování. Postupně se obtížnost snižuje na turistiku, ale proud stále čile kvapí. Končíme u mostu Möderndorf, parkoviště na pravém břehu nad i pod mostem.

> Mauthen 20 cm/5 m3 > Rattendorf 10 m3 > Nötsch 15 m3

ferrata NORBERT SCHLUGA

Přejíždíme kousek za Hermagor do Obervellachu, parkujeme hospody Schluga. Ferrata je kratší a určitě jsme již šli zajímavější a hezčí.

PONDĚLÍ 3.7.

ferrata CELLON

Autem do sedla Plöckenpass a po různě obtížných ferratách Cellonstollen, Oberst Gresselweg, Steinbergerweg a Weg ohne Grenze na vrchol Cellon 2241 m n.m.

ÚTERÝ 4.7.

ferrata PIRKNERKLAMM

Příjemná krátká ferrátka v soutěsce kolem vodopádů, obtížnost do C.

DRÁVA 26 km

Oberdrauburg - Steinfeld

Hodně vody, rychlý proud, občas vlnka či vracák. U Steinfeldu končíme na levém břehu před mostem (ústí nějakého potoka) – příjezd: z rychlodráhy odbočit na Steinfeld a nejet ani k vlakové zastávce ani přes most na Fellbach, ale hnedle další odbočkou vedle pod žel most a k řece. > Oberdrauburg 80 m3

STŘEDA 5.7.

ISEL 20 km

Huben - Lienz

Je méně vody než v sobotu, proto si na vodu troufli i méně zdatní. > Lienz 60 m3

DRÁVA 12 km

Lienz - Nikolsdorf

Jedou i prckové. > Oberdrauburg 80 m3

ČTVRTEK 6.7.

canyoning WEISSE SCHLUCHT = FELLBACH

Krátký lehký kaňon.

Příjezd: od Steinbachu po mostě přes Drávu (co jsme předevčírem končili vodu) a na začátku vsi Fellbach odbočit za prvním domemvpravo doprava k lesu. U lesa odbočit doprava – zde ale nový zákaz vjezdu (možná dočasný kvůli těžbě dřeva??). Zde tedy parkujeme a dále jdeme pěšky – půl hodiny k samotě Fellberg. (Autem mělo jít zajet až k samotě Fellberg, lépe ještě cca 200 m dále, kde je další dům a velký plac na parkování. Sem ústí i cesta od mostu, kde se kaňon končí. Dál zákaz vjezdu a závora.)

Přístup: z Fellbergu po cestě 20 min až k mostu přes potok, zde start.

Návrat: lesní cestou od mostu zpět k Fellbergu, 5 min.

Vybavení: klasika do kaňonu, tedy oblečení jako na vodu (neopreny, bundy, vesty, helmy), dobré boty (nejlépe staré pohorky), sedáky a pomůcky pro slanění (osma, karabina HMS, …), 30 m lano na skupinu

Obtížnost: v2,a3,III.

Popis: Několik malých skoků, jedna pěkná dlouhá skluzavka a sedm slanění do 15-ti metrů. Žádné plavání, kaňon je málo vodnatý. Při čekání na slanění se vždy najde místo na slunci, takže je relativně teplo.

Čas: dle popisu 1,5 hod, my jsme šli asi 2,5 hod, což je vzhledem k počtu účastníků výpravy celkem slušný výkon (bylo nás cca 25 ve skupině včetně malých dětí).

DRÁVA 14 km

Steinfeld - Sachsenburg

Hodně vody, rychlý proud, občas vlnka či vracák. Pěkné úseky v revitalizovaných místech, u Sachsenburgu se voda vlní. V Sachsenburgu končíme na levém břehu pod mostem, parkoviště u žel. zastávky – příjezd: z rychlodráhy odbočit na Sachsenburg, kolem skladu dříví a přes jednu ves dojet k mostu přes Drávu a před ním vlevo na parkoviště (nebo z druhé strany projet přes ves).

> Oberdrauburg 80 m3

PÁTEK 7.7.

GAIL 14 km

Hermagor (Möderndorf) - Vorderberg

Vody je méně než v neděli, ale splutí bez problémů. Pod Hermagorem je řeka laškovnější, vracáky a místa na trénování. Později se obtížnost snižuje – ale voda stále pěkně teče, asi jako Vltava… Končíme ve Vorderbergu vpravo před mostem (parkujeme ve štěrkovně).

> Rattendorf 8 m3 > Nötsch 12 m3

ferrata BGV a EXTREM

Objíždíme horu Dobrač do Bleibergu a zde odbočujeme k hotelu Am Kolm. Odtud pěšku pod skálu – lehce náročné na orientaci, neb značení není žádné. Ferraty jsou dvě, lehká a těžká. Jde spíše o cvičný terén, možnosti i pro skálolezce.

SOBOTA 8.7.

DRÁVA 25 km

Sachsenburg - Kamering

Asi nejlepší úsek Drávy, spousta vody, pěkné svezení, rychlý proud, vlny, vracáky. Jedeme asi 3 hodiny. Končíme vlevo nad mostem u Kameringu – při příjezdu od Spittalu odbočit asi 100 m před mostem doprava a po cyklostezce k vodě, zde pěkné místo se stolem a lavicemi.

> Oberdrauburg 100 m3

Přejezd ke Steyru, spíme pod vysedacím mostem v Haunoldmühle.

NEDĚLE 9.7.

STEYR 10 km

el. Agonitz - Haunoldmühle (Grünburg)

Príma záležitost, slepencová soutěska, čistá voda, až do konce peřejky, spousta míst na trénování, prostě taková malá Salza. Začínáme v Agonitz pod jezem (odbočka ze silnice a parkoviště kousek nad řekou), končíme vpravo u mostu Haunoldmühle před Grünburgem, auta parkují přes silnici.

> Klaus 140 cm (> Pergen 80 cm, > Kniewas 105 cm)

13:00 odjezd

19:30 HK – loděnice

SUMMARY

řeky na lodi: 4 řeky, 184 km

řeky pěšky: 1 kaňon

pěšky: 8 ferrat s jedním kopcem

autem: 2046 km

Průvodce ferraty a hory:

Jentzsch-Rabl, A., Jentzsch, A., Wissekal, D. (2013), Kletersteigführer Österreich

Petr, I. (2002), Rakouské Alpy

Průvodce canyoning:

Wieser, A., Karger, F., Ranner, R., Neumann, I. (2004), Kärnten-Friuli-Slovenija Schluchten

Mapy:

Kompass 60, Gailtaler Alpen, Karnische Alpen, Oberdrautal, 1:50 000

Kompass 47, Lienzer Dolomiten, Lesachtal, 1:50 000Vzkazy
Vyplňte jméno Vyplňte text vzkazu
Odesláním komentáře souhlasíte se zveřejnením na této stránce · Chráněno pomocí reCAPTCHA · Soukromí · Podmínky
Žádné vzkazy.
Zneplatnit