Zahraniční Jarní Rakousko - Solná komora
Datum: 4. - 8. 5. 2012
Deníček


PÁTEK 4.5.

20:00 odjezd z HK, Praha, Budějice, Linec

02:00 bivak na parkovišti u Traunfallu

SOBOTA 5.5.

TRAUN 9 km

Traunfall – Stadl-Paura

Nasedání je pod lávkou (je třeba přelézt zábradlí) pod vodopádem. K lávce se jde z parkoviště (pravý břeh) kousek po silnici a potom doleva po cestě z kopce se zákazem vjezdu. Začátek od vodopádu k elektrárně (asi 0,5 km) je super, WW III-II. Od elektrárny k jezu v polovině úseku (pod Kematingem) nuda. Jez přenášíme vlevo. Od jezu do konce pěkné svezení, vracáky, … Končíme na začátku města Stadl-Paura na levém břehu před jezem (pozor, všude je tam pro auta zákaz stání).

> Gmunden 270 cm, > Wels 240 cm

AGER 7 km

Maierhof – Wankham (Geidenberg)

Začínáme pod jezem v Maierhof, spousta místa na parkování a nalodění – příjezd od Vöcklabrucku směrem na Timelkam, na konci města na kruhovém objezdu doleva na Attersee a po asi 300 m první odbočka ze silnice doleva. Než se převlékneme a dáme na vodu, klesla voda si o 10 cm. Přesto bylo vody dost, ale jen k prvnímu jezu (asi po 3 km). Zde náhon vodu odvedl a na dalších asi dvou km sucho (kdyby nám voda neklesla, bylo by to výrazně lepší), zde několik stupňů. Voda se zpět vrací kousek před soutokem s říčkou Vöckla (ta sice moc vody nemá, ale šla by sjet – možná menší zlo než suchý úsek na Ageru). Potom zase pěkné. Končíme ve Wankham (Geidenberg), asi 1 km pod mostem na Puchheim – na pravém břehu je místo na parkování.

> km 60 (pod mostem u Vöcklabrucku) 154 - 148 cm

> Fischerau (internet) 140 cm

(Vöckla > Vöcklabruck (internet) 90 cm)

Přejezd do Obertraunu, spaní v penzionu Schober http://www.alpen-aktiv.cz/

NEDĚLE 6.5.

FRAUENWEISSENBACH 4 km

parkoviště Hochkogelhütte – „spací“ most na Traunu

Začínáme na parkovišti chaty Hochkogelhütte pod stupněm pod mostkem. Další tři stupně následují v několikasetmetrových rozestupech – první jedeme, druhý (vysoký) a třetí (válec) přenášíme. Za chvíli vpravo elektrárna a přítok Ofeenseebach. Následuje jez, který odvádí vodu (nad jezem je vody dost, pod jezem rozumné minimum) – přes jez velmi lehce přeplachuje voda – sjíždíme na lodích jako po skluzavce. Po asi dvou km následuje další jez, nesjízdný, přenášení vpravo. pod jezem se vrací voda z jezu pod elektrárnou. Poslední jez je pod žel. mostem na dohled ústí do Traunu (válec, přenášíme vlevo). Končíme na Traunu pod „spacím" mostem. Celé WW II.

ZINKENBACH 3 km

vodopád – Zinkenbach

Na konci u třech jezů vypadal potok téměř suchý, pod mostem nad jezy byl Zinkenbach sjízdný tak tak s občasným drbnutím. Nakonec ale v soutěsce pod vodopádem bylo vody dost … Lodě vynášíme nahoru asi hodinu – z pravého břehu u třech jezů přejde cesta přes most na levý břeh a tam už zůstane (nepřecházet u dalšího mostu zpět na levý břeh; neleknout se, že se cesta na chvíli od potoka vzdálí, však ona se zase vrátí). Vodopád se z cesty špatně hledá. Nasedat lze do laguny hned pod vodopádem (tam se musí klasicky slanit), my jsme začali ještě o stupeň níže – po házečce a laně jsme po strmém svahu sešplhali na plážičku u vody (slaňovat nebylo třeba, lana se stačilo držet rukou). Na začátku plavby je úzká soutěska se skoky a průjezdy, z nichž některé nejsou úplně zadarmo :-) Po pár stech metrech se soutěska rozšiřuje a za chvíli následuje X místo, sesuv, přenášíme vpravo. Potom číhá ještě následuje jez (sjíždíme vpravo), a to je poslední atrakce. Pak už je „jen“ 1 km rychlá plavba pěkná na konec, končíme nad prvním ze třech jezů.

TRAUN 10 km

pod Bad Ischl – „spací“ most před Ebensee

Máme hodně vody, takže rychlá WW I.

(Ischler Ache by sice šla, ale vody moc neměla.)

Mateřská školka: na kolech kolem Hallštatského jezera a zpět trajektem.

Spaní v penzionu Schober v Obertraunu.

PONDĚLÍ 7.5.

LAMMER 16 km

Annaberg – most před Öffen

Začínáme u dvojitého jezu pod Annabergem – je vidět ze silnice při příjezdu, místo na parkování. Vody je minimum, ale jde to. Po necelém kilometru je parádní soutěska – nic záludného, do WW III – zde vody dost, pěkné svezení. Pod soutěskou (končí mostem hl. silnice) řeka teče opuštěným údolím úzkým nepřehledným řečištěm, stromy, … do WW II. Změna je od ústí Russbachu – přibývá vody a řeka je široká a přehledná, WW II, pár míst WW III. Soutěska pod Voglau je zalitá a pěkná, jen vlny, kameny jsou pod vodou.

> Schwaighofbrücke (internet) 145 cm (11 m3)

LAMMER 8 km

most pod Öffen – Obergäu

Pohoda, příjemné svezení s panoramaty, rychle to teče. Začínáme na place na levém břehu pod mostem, konec u mostu v Obergäu – výstup vpravo, parkování vlevo. Na konci před Obergäu je X jez – přenášíme vlevo přes korunu jezu.

> Obergäu (internet) 82 cm (25 m3) (pro Öffen je to moc)

Mateřská školka: lanovkou do ledové jeskyně, na kolech kolem Gosausee.

Spaní v penzionu Schober v Obertraunu.

ÚTERÝ 8.5.

GRUNDLSEETRAUN 6 km

Grundelsee – Bad Aussee

Začínáme na jezeře Grundlsee, na pravém břehu asi 200 m před výtokem z jezera je naproti informacím na břehu placené parkoviště. Hodně čisté vody, WW II jako z učebnice, velmi pěkné. Cestou mnoho stupňů s válečky – vše sjízdné, ale některé laškovné. Pozor je třeba dát na začátku Bad Aussee – je tam dvojitý jez s ošklivými válci a asi 100 m nad ním peřej, pod kterou už ale kvůli navigaci nelze zastavit. Je to v úseku mezi mosty na začátku Bad Aussee – při cestě autem ke Grundlsee silnice přechází z levého břehu na pravý – těsně nad tímto mostem je dvojitý jez s válcem, je vidět ze silnice. Za chvíli se silnice opět vrací na levý břeh (a tam už až k jezeru zůstane) – pod tímto mostem je třeba zastavit a následující úsek k dalšímu mostu prohlédnout a přenést. Končíme na parkovišti P5 pod vysokým sjízdným jezem. V popisech doporučovaný konec na soutoku s Altauseertraunem je přímo v centru Bad Aussee a nechceme tam strašit. Dojet na nástup na Koppentraun nelze (vysoký jez v navigaci a nízký most.

> Koppentraun 140 cm

KOPPENTRAUN 4 km

Koppenbrüllerbrücke – Hallstättersee

Až nečekaně příjemné svezení. Končíme v jezeře na městské pláži.

Mateřská školka: dopoledne ferrata u Koppenbrüllerbrücke, potom sodní Koppentraun.

15:00 odjezd – Linec (zácpy), Budějice, Praha

23:00 HK – loděnice

SUMMARY
řeky na lodi: 9 úseků, 67 km
autem: cca 1300 km
Vodní stavy:
http://www.noel.gv.at/ExterneSeiten/Wasserstand/htm/links.htm

Vzkazy
Vyplňte jméno Vyplňte text vzkazu
Odesláním komentáře souhlasíte se zveřejnením na této stránce · Chráněno pomocí reCAPTCHA · Soukromí · Podmínky
Žádné vzkazy.
Zneplatnit