Kamenice pod přehradou
Datum: 2002
Deníček

KAMENICE

vodní nádrž Josefův Důl – Josefův Důl

Je jaro roku 2001 a my, tedy já, Bendys a Čejpík vymýšlíme kam na vodu. O víkendu jsou raftový závody na Kamenici, jenže komu by se chtělo jet úsek Plavy – Jesenný v doprovodu desítek jiných plasťáků s nebezpečím převálcování „autobusem“. A tak nás napadá vyrazit pod přehradu. Mám k dispozici vodáckou kilometráž z osmdesátých let a o úseku pod hrází čtu „nesjízdný“. Nezbývá tedy než očíhnout terén na místě. V sobotu přijíždíme k hrázi, seběhneme dolů k výpusti. Voda žádná. Pravda je už trochu pozdě, ale kdo má vstávat… Následuje prohlídka koryta. Boříme se po kolena ve sněhu. Odhadujeme kolik tu teklo vody a jak to asi vypadalo. Prvních asi 400 m odhaduji na čtyřku spíš s mínusem, následuje sjezdovka s překážkovou dráhou asi tak 200 m - jednoznačně za šest. Dále asi 700m čtyřky, pár pětkovejch míst, i když dnes bych asi ubral. Po označení kritického místa jdem zpět k autu. Cestou se stavujem na hrázi zeptat se, v kolik teče voda. Vypínají ji v poledne, tak to budem muset vstávat…

Ráno přijíždíme zpět na hráz, chumelí, je mírně nad nulou… Koryto je plný vody asi tak 10 kubíků za sekundu. Začátek je hodně rychlej, ale nic těžkýho. Za zatáčkou už to je moc hezký, není vidět moc dopředu, vždy jen tak na pět metrů. Voda je dost rychlá, malý vracáky občas bazén. Včerejší značka stop není vidět a tak jen odhaduju, zda je to už tahle nebo další peřej. Špatnej odhad jsem měl naštěstí jen já a nebylo to tak hrozný… Přenášíme ostrov, kterej je zasekanej kládama a přemýšlíme, kudy by to šlo jet bez stromů. Asi by to šlo, žádný nebezpečný místo nevidím. Pár skluzavek, válců a několik metrovejch skoků. Nasedáme. Až k mostu je krásná rychlá voda, pod mostem ostrov a pod ním pětková kaskáda. Prohlížíme a jedem, dál trojková voda. Pocity byly nádherný, krásnej potok.

Letos (2002) znova. Sobotní prohlídka, smíšený pocity. Neděle a sluníčko, čekáme na Kolíňáky - čtyři borce, které jsme potkali včera. Prý se někdo utopil na prádelně, radši to moc nevnímám. Po pár metrech mě opouští napětí a už si vychutnávám každou vlnku. Je to super. Jedem po dvou čtyřkách - já, Bendys, Čejpík, Michal a Kolíňáci. Nad mostem se k nám přidává Petr. Myslím, že je to nádherná voda, obtížnost je určitě o stupeň vyšší než na dolní Kamenici. Ale pokud si věříte, jezdíte ostrov hrůzy vpravo a na Mumlavě nemáte problémy zkuste to, určitě to stojí za to! Dalo by se uvažovat o brigádě na vyklizení stromů z koryta, ale nevím nevím, žádná cesta a území chráněný přírodní rezervace. Jo pro autobusy absolutně nevhodný (rafty). Pokud jste začali přemýšlet o tomto úseku, prosím zvažte počet lidí. Myslím, že bych asi hodně litoval, pokud bych příští rok pod hrází potkal padesát nebo i víc lidí.

ahoj Víťa

jamesak@seznam.cz

Vzkazy
Vyplňte jméno Vyplňte text vzkazu
Odesláním komentáře souhlasíte se zveřejnením na této stránce · Chráněno pomocí reCAPTCHA · Soukromí · Podmínky
Žádné vzkazy.
Zneplatnit