Zahraniční Podzimní Rakousko
Datum: 26. - 30. 9. 2001
Deníček

Ledovcové řeky Tyrolska

STŘEDA 26. 9.

17:30 Hradec Králové - odjezd (km 0)

20:00 odjezd ze Slatiňan

23:30 Dolní Dvořiště - hranice (km 248)

PÁTEK 27. 9.

01:30 spíme pod mostem přes Traun za Ebensee (u Traunsee) (km 400)

08:00 odjezd, snídaně cestou u Hallstädter See

10:00 Bad Aussee - silnice podél Koppentraunu (23%) i s vlekem bez problémů

KOPPENTRAUN

Bad Aussee Þ Gasthof Koppenrast

8 km, 2 hod, WW I-II,III,IV

> Gasthof Koppenrast 115 cm

Máme ideální stav na seznámení. Ze začátku WW I-II, od železničních mostů začíná těžší část. Gschaute jedeme vlevo, Ungschaute vpravo (rychlé, kamenité). Dál až do konce WW III-IV (podobné jako Čerťáky pod Schodama).

13:00 odjezd (km 474), cestou před Innsbruckem zácpa na dálnici

19:00 kemp v Haimingu (100 ATS člověk/noc) (km 761)

PÁTEK 28. 9.

08:30 odjezd z kempu

11:00 Suchs (km 865)

INN

Suchs Þ Ardez (Giarsunschlucht)

11 km, 2,5 hod, WW II-III,IV

> Tarasp 1182,65 m

První část do Giarsunu je pěkná WW II-III. Máme rozumné minimum, ale sneslo by to určitě vody daleko víc. (Problém je ale v tom, že před vlastní soutěskou se už nedá z řeky utéct, protože na obou mostech - Lavin, Giarsun - je vystupování a nastupování zakázáno.) Naopak v soutěsce je vody přesně pro nás. Nádherná opuštěná soutěska, různé skalní stupně, prahy a kaskády. Těžké, ale bezpečné (bazény mezi jednotlivými stupni), celé asi tak WW IV+(V?). Končíme u mostu pod Ardezem před Ardezkou soutěskou. Dojede se k němu z vesnice Ardez po mostě přes hlavní silnici dolů do údolí k řece po asfaltové a potom prašné silničce směrem na Sur En (kemp Sur En je jinde!). Za mostem je parkoviště.

15:00 Ardez - odjezd

16:00 Tösens (km 952)

INN

Tösens Þ Prutz

10 km, 1 hod, vodnatá WW III,I-II

> Kajetansbrücke 200 cm (internet)

Mezi mosty v Tösens vodnatá WW III (vlny, občas válec; pod druhým mostem pravá zatáčka, žene to na levou skálu). Dál lehké, vodnatá WW I-II. Asi v polovině opět těžší úsek WW III (velké vlny). Před Prut několik sjízdných stupňů.

Nasedání: cca 200 m před mostem hl. silnice před Tösens (směrem od Švýcarska) po pravé straně (na té je taky řeka) malý plácek u silnice.

19:00 kemp v Haimingu (km 1021)

SOBOTA 29. 9.

TRISANNA

Lochau/Labebne Þ See

6 km, WW IV-II-IV+

Před Labebne v zatáčce kaskáda WW IV (Vogelsägstufe), dál až k mostu hlavní silnice pod Labebne WW IV, III. Zde máme docela málo vody, od mostu se to ale zlepšuje a je to už dobré, obtížnost klesá na WW I-II. V See kaskáda Seestufen WW IV+ (předem prohlédnout ze silnice).

SANNA

2x úsek soutok Þ Landeck

2x 7 km, WW III-IV

> Landeck 60-70 cm (internet) (km 1149)

PÁTEK 22. 9.

08:30 odjezd z kempu

ÖTZTALER ACHE

úsek Ötz (konec Wellerbrücke) Þ Haiming

12 km, 2 hod, WW III(IV)

> Tumpen 180 cm

> Haiming - Magerbach 250 cm (internet)

Je málo vody a tak si lodě vynášíme až na konec Wellerbrücke.

13:00 Haiming - odjezd domů (km 1201)

18:00 Dolní Dvořiště (do 19:00 čekáme na druhé auto) (km 1610)

01:00 loděnice (km 1870)

SUMMARY

na vodě: 5 řek, 61 km

autem: 1870 kmJAK TO VIDĚL PETRJako každý rok i letos vyrážíme na podzimní vodu do Rakouska. Naším cílem je Tyrolsko - Inn a jeho přítoky v okolí Landecku. V poměrně malé oblasti je zde soustředěno mnoho zajímavých úseků řek, které je možno sjíždět právě jen na podzim při nízkých vodních stavech. Přestože jsme zde již podruhé, zbývá nám tu mnoho pro nás neznámých říček, které bychom rádi prozkoumali.

Středa 26. 9.

Odpoledne odjíždíme z Hradce, v Chrudimi a Slatiňanech přibíráme kolegy Kačery. Dohromady nás je osm, dvě auta. O půl druhé v noci přijíždíme do Ebensee (u Traunsee) a spíme pod mostem přes Traun.

Čtvrtek 27. 9.

Ráno nás probouzí sluníčko, letos na podzim asi první slunečný den (konečně !!!). Dnes máme na programu Koppentraun. Stav na vodočtu pod mostem, kde se končí je 115 cm - pro nás na seznámení ideální. Jedeme od nádraží v Bad Aussee. Zpočátku nic moc. (To bude typické pro většinu řek tohoto zájezdu. Nejdřív dělají jakoby nic a zoubky vycení až na závěr.) Přenášíme jez a když podjedeme železniční most, začíná to jít konečně trochu z kopce. Brzo přijíždíme k první kaskádě - "Gschaute". Chvíli prohlížíme a pak všichni jedeme celkem bez problémů. Až na Bendyse, který vkládá plaveckou vložku (ještě si pořádně nezvykl na nového Deliriouse). Druhou kaskádu - "Ungschaute" - prohlížíme už déle. Nakonec jedeme jenom já s Víťou a bez problémů. Dál až k vysedacímu mostu si užíváme krásné vody WW III-IV.

Po obědě odjíždíme na Innsbruck. Chceme se ještě trochu pohoupat v Imsterschluchtu na Innu, ale zácpa na dálnici před Innsbruckem nás zdržela tolik, že k řece přijíždíme až za tmy. Spíme v kempu v Haimingu.

Pátek 28. 9.

Dnes máme v plánu Giarsunschlucht na Innu ve Švýcarsku. Opět krásný den - modré nebe bez mráčku, čerstvě zašněžené vrcholky alpských štítů, podzimem probarvené listí stromů - prostě kýč. "Dobíjíme baterky" na zimu.

Na vodu dáváme pod Suchsem. Zpočátku je vody tak tak (vodočet u lázní Tarasp 1182,65 m), ale ve vlastní soutěsce pod Giarsunem je vody přesně pro nás. Nádherná opuštěná soutěska, ze které nejde utéct. Různé skalní stupně, prahy a kaskády. Těžké, ale relativně bezpečné (bazény pod jednotlivými stupni). Končíme u mostu pod Ardezem před Ardezskou soutěskou. Chvíli koketujeme s myšlenkou pokračovat dál, ale radši si to necháme na příště, až bude silnější sestava.

Cestou zpět dáváme ještě Tössener Schlucht na Innu. Vodnaté pohoupání, vlny, občas válec.

Sobota 29. 9.

Dnes se začíná počasí trochu kazit. Dopoledne je ještě pěkně, ale po obědě se začíná zatahovat. Ráno vyjíždíme z údolí Trisanny někam nahoru do kopce za sluníčkem. Snídáme, sušíme, nahříváme se a pomalu se převlékáme. Únavou, zimou, nízkým vodním stavem a dalšími výmluvami zdůvodňují tři členové naší výpravy, proč dnes nepůjdou na vodu. Jejich chyba.

Na Trisannu nasedáme nad vesničkou Labebne a vody se zdá opravdu málo (že jí je opět akorát se ukáže až na konci na Seestufen). Hned v první zatáčce nás překvapí menší katarakt Vogelsägstufe. Jedeme podle Jany, která nás naviguje ze břehu a nakonec všechno dobře dopadne. Dál to není moc zajímavé, občas drbeme o kameny, málo vody. Pěšáci dostali za úkol, aby zatím co my pojedeme po vodě prohlédli kaskádu ve vesnici See (Seestufen). Je to pro nás velká neznámá. Nikdo z nás to ještě nejel a viděli jsme jenom kousky při cestě autem nahoru.

Pod prvním mostem v See na nás už čeká Jana: "Ani to nemusíte prohlížet, těžší než ta zatáčka nahoře v Labebne to není a je tam spousta vracáků." Fajn, tak jedeme. Jedu první a rozhodně se nenudím. Zablokované, ale zatím v pohodě. Asi v polovině zastavuju v bazénku před hranou, za kterou není nic vidět. Jen připravený Bendys s foťákem dává tušit, že se na nás chystá něco veselého. To už přibíhá Jana a volá: "Jeďte vlevo, tam je to bez problémů." No nevím, vidím tam jenom rozstřikující se vodu. Víťa ale dodává: "Když tě tam posílá žena, tak tam nic nebude." Dobrá, jedu. Hned na hraně to ale vidím: voda naráží na balvan, rozděluje se na dva proudy a levý žene na skálu. Stíhám to včas vpravo, mihnu se kolem balvanu a hned za ním se zavěšuju ve vracáku. Hlavně aby tady nikdo nezaplaval! Všichni ale projíždějí bez problémů, jenom oči mají "jako žemle" jak se nestačí divit, kam nás to Jana "nahnala". Následuje ještě několik velmi zajímavých míst a už se všichni sjíždíme pod dalším mostem. Převládá názor: "Kdybych to viděl dopředu, tak bych na to v životě nevlez!" Nevím proč, mě se to naopak líbilo tak, že si to s Víťou ještě jednou vynášíme.

Janu jsme ode dneška jmenovali vrchním naváděčem našeho týmu na divoké vodě.

Odpoledne dáváme ještě dvakrát Sannu a den zakončujeme pizzou v pizzerii.

Nemělo to chybu.

Neděle 22. 9.

Ráno balíme. Před cestou domů nás ještě čeká Ötz. Protože je málo vody, chtěli jsme původně na horní Ötz. Je ale ošklivé počasí (prší, zima), jsme už docela unavení a taky chceme přijet brzo domů. Dáváme tedy "standardní" úsek z Ötzu do Haimingu. Lodě si ale aspoň vynášíme pod Wellerbrücke.

V Haimingu na parkovišti u raftařské základny v dešti navazujeme na vlek, rychle obědváme a hajdy domů.

Petr

Vzkazy
Vyplňte jméno Vyplňte text vzkazu
Odesláním komentáře souhlasíte se zveřejnením na této stránce · Chráněno pomocí reCAPTCHA · Soukromí · Podmínky
Žádné vzkazy.
Zneplatnit