Zahraniční Švýcarsko - Rýn
Datum: 30. 6. - 9. 7. 2023
Deníček

Švýcarsko, Rýn

30. 6. - 9. 7. 2023
Čekali jsme více vody, ale horní Vorderrhein a přítoky byly suché. Ale mělo to asi tak být , program to nijak zásadně neovlivnilo.

PÁTEK 30.6.
19:00 odjezd z HK – Praha, Mnichov

SOBOTA 1.7.
03:00 Rýn - Balzers – spíme na parkovišti (pravý břeh) pro horolezce pod lezeckými cestami v místě, kde Rýn vtéká na hranice s Lichtenštejnskem

ferrata LEITERLIWEG
Spíše horská túra na skalní útes nad řekou, vlastní ferrata je lehká A/B, dva žebříky asi na čtvrt hodiny. Celkem asi 3 hod.

RÝN 15 km
Balzers - most Buchs-Schaan
Ač regulované koryto, přesto čilé svezení WWI(II)s výhledem na Vaduz, za hodinu a půl jsme v cíli (parkoviště u sportovišť na pravém břehu zdarma).
70 m3

Spíme (celý týden) v príma kempu Carrera asi v polovině kaňonu Vorderrheinu (pravý břeh). www.camping-carrera.ch

NEDĚLE 2.7.
ferrata SENDA FERRADA PITZ MITGEL
Ze Savogninu vyjíždíme po štěrkové cestě na parkoviště Plang la Curvanera (platí se aplikací…). Bohužel ferratu asi před dvěma lety zničil skalní sesuv. Jdeme proto túru k jezeru Lai Tigiel, průsmyk Pass digls Orgels a kopec Cotschen (2827 m n.m.). Žádní turisté, ale spousta svišťů, paráda.

PONDĚLÍ 3.7.
VORDERRHEIN 20 km
Illanz - Reichenau
Klasika, úžasný kaňon a pěkné sortovní svezení, předvším v první půlce spousta vracáků na trénování. Vody dost, ale je třeba se trefit do pouštění elektrárny, které se odhaduje špatně...
Začínáme v Illanz – levý břeh na konci vsi (kolem Lidlu dozadu) u hřiště a lávky (parkoviště s aplikací). Končíme na soutoku Rýnů – parkoviště u raftařů (těsně před soutokem) je placené, končíme proto za soutokem proti proudu Hinterrheinu, tam je parkování zdarma.
30 m3

ferrata PINUT
Obnovená historická cesta pro pastevce dobytka nad městečkem Flims, lávky a žebříky. Cesta není obtížná A/B, ale vzdušná. Celkem asi 3,5 hod. Příjezd autem je z Flimsu směrem na Fidaz. Parkoviště (aplikace nebo parkomat) je u nákladní lanovky (autobusová zastávka Pinut), odkud se na ferratu vychází, případně jsou další parkoviště podél silnice směrem na Bargis (poslední je Wladrand, dál je zákaz vjezdu). Z ferraty se sejde do Bargisu, odtud k autu pěšky, nebo busem (když se stihne…).

ÚTERÝ 4.7.
canyoning VALCOSENZ
Slaňovací kaňon bez skákání a plavání.
Přístup: Kaňon je nad vsí Untervaz. Parkujeme na východním kraji vesnice u hřiště. Kaňon je na západní straně, musíme k němu přes vesnici dojít, ale je to chvilka. Parkovat by šlo i přímo u konce kaňonu, ale tak jedno dvě auta. Od mostu přes potok se jde po silničce na sever (u ní by šlo parkovat) asi 300 m a tam odbočuje ostře vlevo cesta, která se postupně mění v pěšinu úbočím kaňonu. Start je v místě, kde je v potoce hráz.
Návrat: končí se u protipovodňové hráze, od ní po pravém břehu na silnici.
Vybavení: klasika do kaňonu, tedy oblečení jako na vodu (neopreny, bundy, vesty, helmy), dobré boty (nejlépe staré pohorky), sedáky a pomůcky pro slanění (osma, karabina HMS, …), 60 m lano na skupinu.
Obtížnost: v3,a2,III
Popis: průvodce popisuje start slaněním o strom přímo pod hráz. Ve skále u pěšiny je ale nový štand, slaní se tedy na korunu hráze a hráz se slaní vlevo ze štandu u hráze. Několik slanění (nejvyšší slanění je hráz na začátku – max 20 m). Na konci kaňonu napadané stromy, ale lze projít.
Čas: nástup čtvrt hodiny přes ves a 20 min. na start, vlastní kaňon asi 2 hodiny a potom zase čtvrt hodiny k autům.

RÝN 18 km
Chur - Bad Ragaz
Nečekaně pěkné svezení, vodnatá WWII, pěkné peřejky, pod ústím Landquartu stupeň WWIII. Začátek u kempu v Churu (u ústí Plessur do Rýna, placené parkoviště), konec u mostu u Bad Ragaz (pravý břeh, hned u mostu odbočuje po proudu silnička, kde se po dvou zatáčkách nechá zaparkovat).

STŘEDA 5.7.
canyoning SOMVIXER RHEIN
Skákání, skluzavky a plavání, na začátku jedno slanění 22 m.
Přístup: Autem na plac u potoka u vesnice Surrein (46.7191344N, 8.9537853E) – na konci vsi projet mezi domy směrem po červené turistické značce a dál po lesní cestě až na plac s dřevěnou boudou (asi by zde šlo spát). Odtud se pěšky kousek po příjezdové cestě vrátíme k turistické značce a po ní vzhůru k osadě Val. Projde se lesem a vyjde se na louku (cca 45 min, osada Val), přes louku na silničku a po ní (studna s vodou) na konec louky k mostku přes potok (přítok Somvixer Rheinu). Před mostkem vlevo po kraji louky a na konci louky stále po břehu potoka (ale k potoku nescházet, stále se držet nahoře), až se přijde k fixním lanům, po kterých se sestoupí do kaňonu.
Návrat: konec je přímo u auta.
Vybavení: klasika do kaňonu, tedy oblečení jako na vodu (neopreny, bundy, vesty, helmy), dobré boty (nejlépe staré pohorky), sedáky a pomůcky pro slanění (osma, karabina HMS, …), 60 m lano na skupinu.
Obtížnost: v3,a3,III
Popis: hned na začátku je slanění 22 m (pozor, ostrá skála, lano se trhá). Potom je spousta skoků a klouzaček a ještě další dvě slanění (do 10 m). Po poslední klouzačce se jde zpět k autu asi 1 km korytem – pro někoho pruda, ale jiný si užije i toto.
Čas: i s nástupem asi 5 hodin (bylo nás asi 30).
Poznámka: před túrou je vhodné zavolat na přehradu (+41819292511), zda neplánují průplach koryta.


ČTVRTEK 6.7.
ALBULA 3 km
Surava - Tiefencastel
Úsek Waldschlucht, WWIV za normální vody. My máme vody tak tak minimum, přesto je úsek pěkný (jedno místo prohlížíme). Za větší vody by to ale byl fičák bez zastavení. Začíname v Surava na parkovišti u řeky (zdarma), končíme na začátku Tiefencastel (těsně před kruhákem sjet k vodě).
Tiefencastel 18 m3, sotva minimum, elektrárna…

HINTERRHEIN 15 km
Sils (Fürstenaubruck) - Reichenau
Začínáme na Albule pod elektrárnou (parkoviště zdarma 46.7090106N, 9.4526278E). Dvě zatáčky pěkných vln, potom ústí do Hinterrheinu (suchý). První asi dvě třetiny úseku je zregulovaná rovná „dálnice“, řeka naštěstí svižně teče, občas kámen a dva lehké kamenné záhozy. Dálnice končí těžkým kamenným záhozem do kterého zprava ústí odpad z elektrárny (prohlížíme vlevo a jedeme různými cestami). Dále je přírodní koryto a je to nečekaně pěkné svezení. Končíme na soutoku Rýnů.
Fürstenau 18 m3 (voda se během dne mění od 10 do 90 m3, ještě jsme to chytli dobře, vše pouští elektrárna na Albule).

PÁTEK 7.7.
LANDQUART 11 km
Küblis - Schliers
Úžasná záležitost, WWIII-IV bez přestávky. Začínáme v Küblis u vyústění z elektrárny (parkoviště zdarma). Řeka hnedle čile upaluje. Když se podjede most hlavní silnice, přijde první těžší místo (řeka žene na skálu vpravo). Potom se obtížnost trochu sníží, aby pod nádražím Fideris se obtížnost opět zvýšila, za zatáčkou je laškovné skalní korýtko a hnedle navazuje nejobtížnější místo, úzký skalnatý zářez. Nad oběma místy lze (za naší vody) v klidu zastavit a druhé místo lze vlevo pohodlně přenést po cyklostezce. Dále opět lehčí voda, ale stále frčí bez zastávky a postupně přibývá síla vody a vlnky. Pod mostem sjezdu silnice na Schliers byl dříve nebezpečný stupeň – už není, místo něj je peřej kterou šidíme u pravého břehu. Za chvíli v Schliers je těsně nad ústím potoka Schrabach skalnaté koryto, sjetí je lehčí než vypadá. A to už je finále a tím je další skalnaté koryto „Fuchsloch“, které už je o fous obtížnější. Hnedle pod ním (most) končíme, parkování je na velkém placu na pravém břehu. (Šlo by pokračovat až nad jez ve Felsenbachu, stále je to pěkná voda. Nebezpečné jezy, které v tomto úseku dříve byly, jsou již zbourané. Vystupování nad jezem předem prohlédnout. Jez odvádí vodu, takže dále do Rýna je sucho.)
Felsenbach 16 m3, vody dost

ferrata SULZFLUH
Úžasná ferrata na parádní kopec Sulzfluh 2818 m n.m. Autem vyjíždíme přes Sankt Antönien na parkoviště č. 7 (parkovat, na vyšším parkovišti č. 8 lze parkovat jen se sezóní kartou). Odtud hurá na vrchol! Vše je dobře značené, ferrata je obtížnosti D, ale žádný problém a vede až na vrchol. Případně lze jít po lehčí ferratě Familien a pokračovat po těžší Partnunblick. Od jejího konce se musí ještě na vrchol kopce Sulzfluh ještě vystoupit (po sestupové trase ferraty Sulzfluh). 6,5 hodiny.

SOBOTA 8.7.
VORDERRHEIN 20 km
Illanz - Reichenau

Navečer prohlídka Vaduzu (parkování nahoře za hradem zdarma) a potom přejezd do Německa k řece Amper. Spaní u Amperu v městečku Grafrath, parkoviště na levém břehu nad mostem (spaní na terase pod střechou!).

NEDĚLE 9.7.
AMPER 6 km
Grafrath - Schöngeising
Na začátku vlnka a potom už jen líně teče. Ale čistá teplá voda, koupačka, ale i spousta vodního ptactva. Končíme v Schöngeisingu na parkovišti (zdarma) za kostelem. Úsek nad Grafrath a pod Schöngeising se od 1.3. do 15.7. nesmí sjíždět.
Grafrath 70 cm, vody dost

13:00 odjezd
19:00 HK – loděnice


SUMMARY
řeky na lodi: 6 řek, 108 km
řeky pěšky: 2 kaňony
pěšky: 3 ferraty a dva vrcholy

Vzkazy
Vyplňte jméno Vyplňte text vzkazu
Odesláním komentáře souhlasíte se zveřejnením na této stránce · Chráněno pomocí reCAPTCHA · Soukromí · Podmínky
Lenka Silberová 13.7.23 13:43

photos.app.goo.gl/h9MeUTyt6aey3QND8

Odpovědět
Anet Silberová 11.7.23 12:54

photos.app.goo.gl/ayeFmXXj9RoFV4HZ7

Odpovědět
Aleš 9.7.23 9:21

Pár fotek z akce + pár videí z kaňonu na rajčeti: alheb.rajce.idnes.cz/2023_Svycarsko_foto/ alheb.rajce.idnes.cz/2023_Svycarsko_video/

Odpovědět
Zneplatnit