Zahraniční Pyrenejemi za vychucholem
Datum: 30. 4. - 12. 5. 2019
Deníček

Mapa
„Za nezbedou vychucholem“

V zimě nebyl v Pyrenejích dlouho vůbec žádný sníh. Napadl až koncem ledna, ale zase poměrně hodně. Přesto jsou zimy na sníh v Pyrenejích většinou bohatší. Na jaře v březnu a dubnu, kdy u nás bylo vedro a sucho, v Pyrenejích (a Centrálním masivu) pršelo a chumelilo. Při našem pobytu často pršelo a nebylo moc teplo, cca 15 – 20°C, tedy žádné pařáky. Voda byla (vlastně z elektráren) hlavně z napršených dešťů, sníh ještě netál. Ale jakmile se koncem výletu oteplilo nad dvacet, byla teplá noc a trochu do toho sprchlo, hnedle vodočty letěly nahoru. Sjeli jsme vše, co bylo v plánu, nepovedly se jen úseky na Gave d´Aspe nad elektrárnami a Adour. Ale možná že tak dobře, jinak by bylo na ostatních úsecích vody až moc.

Jo a ještě jeden poznatek – je zde na řekách spousta jezů, ale naprostá většina má šlajsnu pro splutí.

ÚTERÝ 30.4.

19:30 odjezd z Prahy směr Rozvadov, Norimberk, Karlsruhe, Besancon, Clermont-Farrand

STŘEDA 1.5.

12:30 Menat

SIOULE 16 km

Menat - Ebreuil

Začátek u mostu v Menat. Vody je minimum (>Ebreuil -0,49 m, 5 m3), což pravděpodobně přehrada vypouští stále. Moc pěkná je první třetina úseku, kde řeka protéká skalnatou šluchtou Gorges de Chouvigny. Peřejky WW I-II (za lepší vody i III). potom řeka zleniví na WW I a tak to zůstane až do konce v Breuil, kde končíme v kempu Camping des Nieres.

Spaní v kempu Camping des Nieres v Ebreuil.

ČTVRTEK 2.5.

Ráno přejezd k řece Vezere.

VEZERE 12 km

Vigeois - Estivaux

Začínáme před Vigeois u mostu Pont du Jargasson (na pravém břehu nástupní místo). Máme parádní vodu (>Voutezac 17 m3; minimum je udáváno cca 8 m3), deště předchozích dnů přehrada postupně upouští (vodu má i spousta dalších řek severní části Centrálního masivu). Řeka pořád uhání z kopce v pěkných peřejkách, které jsou občas proloženy místy WW III. Končíme v Estivaux před mostem na levém břehu.

Přejezd k Atlantiku, spíme na pláži v Ondes (velké parkoviště u pláže). V noci jsme lehce zmokli ... no spíše promokli.

PÁTEK 3.5.

Ráno přejezd ke Grande Nive.

GRANDE NIVE 24 km

Osses - Cambo les Bains

Začínáme kus pod jezem v Osses – plac u silnice a rafťácký nástup. >Osses 12 m3, vody dost, jen na několika rozlivech hledání cesty. Klidnější úseky se střídají s balvanitými peřejkami a skalnatými stupni až WW III, pěkné svezení. Prostřední část mírně zleniví, ale konec v Rolandově soutěsce je opět parádní, asi dvě nebo tři pěkné peřeje, vysoké skály kolem a spousta velkých ptáků dravců nad hlavou. Jez v Itxassou jedeme lehkou slalomkou vpravo. Vyplatí se v Itxassou nekončit, ale pokračovat dál do Campo, stále pěkné peřejky, před městem jedny z nejlepších. Končíme na konci města, parkování u žel. přejezdu.

Přejezd k řece Gave du Saison, spíme u slalomky pod elektrárnou na soutoku zdrojnic (sjede se na plac u vody schovaný od silnice).

SOBOTA 4.5.

GAVE DU SAISON 16 km

elektrárna (soutok zdrojnic) - Menditte

Začínáme přímo pod elektrárnou. Vody spousta (>Licq 30 m3), slalomka na začátku a úsek do Licq je svižný a vodnatý, nikoliv ale záludný (ze břehu vypadala slalomka obtížněji), WW III. Pod jezem v Licq (šlajsna vlevo, taková „ostřejší“; pozor, vlevo pod jezem táhne voda ošklivě kamsi do trubky) přistupují ti, kteří si na slalomku netroufli. Následující úsek je čilá WW II s dalšími dvěma jezy, opět se šlajsnou. Končíme vpravo pod mostem v Menditte.

Úsek nad Mauleon převážíme (těžký kus a jezy).

GAVE DU SAISON 14 km

Mauleon - Rivehaute

Na vodu dáváme u posledního mostu v Mauleon pod posledním jezem. Prvních 6 km k mostu v Charritte de Bas je čilých a pěkných, WW II, zde jsme měli končit. Následuje olej nad jezem, který se přenáší vpravo. Potom je řeka lenivá, jen postupně se zlepšuje. Končíme u fotbalového hřiště v Rivehaute.

Přejezd do Navarrenx, kemp Beau Rivage. Dobrá základna.

NEDĚLE 5.5.

GAVE D´ASPE 4 km

elektrárna Pont d´Esquit - Bedous

Voda je bohužel jen pod elektrárnou (přes most je plac na parkování; na vodu po levém břehu kolem elektrárny, před bílou bránou je mezera v plotě k řece). Je to taková pěkná rychlá Belá, WW II. Končíme v Bedous vpravo nad mostem u kempu a ragbyového hřiště.

GAVE D´ASPE 4 km

Soeix - Oloron

Voda je už od elektrárny v Asasp, ale úsek do Soeix je krátký a před Soeix jsou dva velké jezy, které se špatně přenášejí a je pod nimi sucho. Začínáme proto v Soeix na raftařské základně (hned pod druhým jezem). Úsek je to parádní, vodnatá WW II-III, čistá zelená voda, vlny, vracáky, ... V Oloronu dva jezy, první se přenáší vpravo, druhý se jede v levé části jezu šlajsnou, která končí tunelem (případně přenést vlevo).

GAVE D´OLORON 28 km

Oloron - Navarenx

Pokračujeme z Aspe. >Oloron 0,99 m, 45 m3. Opět vodnatá WW II(III). Pod městem se nad prvním jezem řeka zklidní, první jez šlajsna vpravo. Potom je řeka opět rychlá, vlny, válec :-) no moc pěkná voda. Postupně ale leniví. Další dva jezy mají šlajsny vlevo. Poslední jez je už v Navarenx a přenáší se vlevo. Končíme v kempu. Úsek je poměrně dlouhý – příště končit hned pod městem u čističky, maximálně v Aren (výstupní místo raftařů, lze zajet k řece).

Spaní kemp Navarrenx.

PONDĚLÍ 6.5.

GAVE D´OLORON 22 km, 3 hod

Navarenx - Sauveterre

Začínáme v kempu. Úsek není těžší než včerejší do kempu, ale je pěkný, především první polovina, kde řeka čile teče ve skalních soutěskách. V Sauveterre jedeme ramenem řeky pod hradem, které končí slalomovou tratí. Končíme vpravo před mostem.

GAVE D´ASPE 4 km

Soeix - Oloron

GAVE D´OLORON 3 km

Oloron - čistička

Jako předchozí den, jen končíme hned pod Oloronem u čističky, kam lze zajet busem. Takto je to ideální úsek, kde si každý zapádluje a zatrénuje dosyta.

Spaní kemp Navarrenx.

ÚTERÝ 7.5.

GAVE D´OSSAU 8 km

Geteu (elektrárna) - Castet

Nasedáme u elektrárny v Geteu – parkoviště u silnice nad elektrárnou. Od elektrárny je vody spousta (>Laruns - Beost 20 cm, el. pouští víc dopoledne), pěkná svižná WW II. Voda je čistá, jako tady všude... Po dvou třetinách je jez, přenášíme vlevo. Konec v kempu v Castet.

GAVE D´OSSAU 19 km

(Buzy) - Oloron

Standardní nasedání je na pravém břehu, kde se z vesnice Buzy dá po úzké silničce zajet kolem motokrosové trati až k elektrárně. Tudy ale busem neprojedeme, hledáme tedy nástup z levého břehu – cca 5 km pod Arudy zastavujeme u odbočky ke statku Mourlanne, odtud přes louky scházíme k řece, ani to není daleko. Řeka má docela vodu už zde, ale hned za zatáčkou je elektrárna a odtud už je vody spousta (>Oloron 65 cm). První půlka je rychlá vodnatá WW II. V polovině je balvanitá peřej WW III, odtud začíná obtížnost stoupat na poctivou WW III ke konci. Před koncem je místo WW IV – za železnou lávkou ostrov – jet levým ramenem, na konci válec. Potom ještě několik míst WW III+. Na začátku Oloronu je první jez – sjízdný skluzem vlevo. Druhý jez má v pravé části šlajsnu s tunelem, ale je nějaká divná, jedeme přímo přes jez (sice strmý, ale šikmý) mezi šlajsnou a pravým břehem. Třetí jez (těsně před soutokem) má šlajsnu vpravo. Parádní řeka!

GAVE D´OLORON 3 km

Oloron - čistička

Spaní kemp Navarrenx.

STŘEDA 8.5.

Ráno přejezd na Gave de Pau.

GAVE DE PAU 31 km

Préchac - slalomka pod Saint Pé de Bigorre

Začínáme pod jezem v Préchac, pěkné nástupní místo (šlo by začít ještě výš pod elektrárnou v Pierrefitte, ale pak se řeka rozlévá do spleti ramen a následují dva nesjízdné jezy). Máme parádní vodu 45 m3. Řeka je příjemně rychlá, štěrkové koryto, WW I-II. První jez má šlajsnu vpravo. Další jez je na začátku Lurd a má šlajsnu (s válečkem) vlevo. Průjezd Lurdami připomíná Teplou a Vary (pozor, průjezd Lurdami po řece je v době 12:00 – 13:00 zakázán). V polovině města je další jez, který nelze přenést. Jedeme ho vlevo – přes vlastní jez je náznak šlajsny, ale pod jezem je zához z kamenů, který tvoří peřej WW IV. Úsek pod Lurdami je vodácky zajímavější než nad městem, pěkné peřeje až WW III (začít by šlo pod mostem silnice D13 na konci Lurd na pravém břehu, kousek pod mostem je dobrý přístup). První jez pod Lurdami má vypečenou šlasjnu vlevo, další jez má také vlevo šlajsnu. Jez pod první slalomkou přímo v Saint Pé jedeme přes kamenný zához vpravo a zbývá jez nad slalomkou, která se jede šlajsnou s velkou vlnou v pravé části jezu. Kousek pod jezem je slalomka (moc pěkná) a pod ní pod mostem u rafťáků končíme.

Odpoledne prohlídka Lurd. Spaní v kempu Le Prat Dou Rey mezi Saint Pé a Peyrouse.

ČTVRTEK 9.5.

Pěšárna v Cirque de Gavarnie – máme skvělé počasí, je to parádní procházka.

Spaní v kempu Le Prat Dou Rey mezi Saint Pé a Peyrouse.

PÁTEK 10.5.

Ráno přejezd na Neste d´Aure.

NESTE D´AURE 12 km

St. Lary - Arreau

Začínáme v St. Lary pod elektrárnou, parkoviště u lanovky (u té výše proti proudu hnedle pod elektrárnou), na horním kraji parkoviště je dobrý přístup k vodě. Máme parádní vodu >Arreau 1,58 m (minimum se udává 1,30 m). K prvnímu jezu je to frkot WW II-III, stále rychlé peřejky bez vracáků. Jez je sjízdný šlajsnou vpravo. Pod jezem je vody méně, ale jde to. Hnedle je most s rafťáckým nástupištěm a za mostem se voda zase vrací.Odtud k dalšímu jezu obtížnost klesá na WW I-II. Jez se buď přenáší vlevo, nebo jede laškovnou šlajsnou vpravo zakončenou krátkým poletem (doporučuji předklon :-) Pod jezem skalní soutěska a nejlepší úsek řeky. Brzo je už ale konec v Arreau – končíme vlevo před lávkou na výstupním místě raftařů. Pozor, hned za lávkou je jez, na který voda táhne. Bus parkuje na pravém břehu v ulici za školou. Parádní řeka na rozloučení s Pyrenejemi!

Přejezd na Loire, bivak v Retournac, na konci v průmyslové zóně je u řeky piknikovací plac, na spaní ideální.

SOBOTA 11.5.

LOIRE 24 km, 4 hod.

Retournac - Bas en Basset

Začínali jsme v Retournac, protože níže už byl buď problém s busem, nebo najít rozumné spaní. A bylo to dobře, protože už odsud byla řeka príma! Volej v Retournacu sice příliš optimisticky nevypadal, ale jakmile jsme překonali rourový most, vteče řeka do parádního opuštěného údolí (skály, volavky a tak) a stále teče, klidnější úseky střídají časté peřeje až WW II (pod ústím Lignonu možná i WW III), delší volej je jen nad jezem pod Beauzac (jede se šlajsnou v levé části). Končíme u kempu a rybníku na levém břehu pod Bas en Basset.

Vody bylo parádně (po deštích trochu více, než by bylo normálně)

> Bas en Basset 31 m3, -0,92 m.

15:30 odjezd

NEDĚLE 12.5.

07:30 Praha

SUMMARY

na vodě: 10 řek, 244 km

autobusem: 4650 km

KILOMETRÁŽE, PRŮVODCE, MAPY:

Průvodce - hory

Petr, I.: Francouzské hory. 2. rozšířené vyd., Mirago, Ostrava 2004.

Řeky

Santal, P. – Knowles, P.: White Water Pyrénées. 1. vyd., Rivers Publishing, UK 2000.

Knowles, P.: White Water Massif Central. 1. vyd., Rivers Publishing, UK 2002.

DKV-Auslandsführer Band 3 (Südfrankreich, Korsika).

http://www.kajaktour.de

Jančar, V. Řeky Pyrenejí – aneb Francie jak ji neznáte. KRK 1994/3.

Vodočty

https://www.vigicrues.gouv.fr

http://www.rdbrmc.com/hydroreel2/listestation.php

https://www.rivermap.ch

aplikace do mobilu RiverApp

Mapy

MICHELIN, France 2008, 1:200 000

IGN, Canoë-kayak en France, 1:1 000 000

IGN, Pyrénées, 1:400 000

IGN, 144 – Pirineos Atlánticos, 1:150 000

IGN, 145 – Pirineos Centrales, 1:150 000

IGN, TOP 75, 19 – Gavarnie, Néouvielle, 1:75 000 / 1:25 000

podrobné turistické mapy (Francie) www.ign.fr

Omezení splouvání

Francie – obecně splouvání povoleno od 10:00 do 18:00, případně místní odlišnostiVzkazy
Vyplňte jméno Vyplňte text vzkazu
Odesláním komentáře souhlasíte se zveřejnením na této stránce · Chráněno pomocí reCAPTCHA · Soukromí · Podmínky
Žádné vzkazy.
Zneplatnit