Zahraniční Julské Alpy
Datum: 27. 6. - 6. 7. 2014
Deníček

JULSKÉ ALPY

Zima byla v Julských Alpách výjimečně bohatá na sníh a navíc během neděle při našem příjezdu byly silné přívalové srážky (přes 40 mm). Vodní stavy v oblasti byly tedy výborné, sjízdné byly i všechny menší toky a říčky. Na Soče prý takovou vodu (40 m3) v červenci nepamatují.
PÁTEK 27.6.

19:30 odjezd z HK do Rakouska – Dolní Dvořiště, Ebensee

SOBOTA 28.6.

canyoning STEINBACHGRABEN

Kaňonik pro úplně nejmenší.

Příjezd: parkoviště 3 km od odbočky na Attersee (silnice č.153) ze silnice mezi Ebensee a Bad Ischl.

Přístup: od parkoviště cca 200 m zpět po silnici a potom doleva po lesní cestě, až se dojde k vodě. Cca 30 min.

Vybavení: oblečení jako na vodu (neopreny, bundy, vesty, helmy), dobré boty (nejlépe staré pohorky), sedáky a pomůcky pro slanění (osma, karabina HMS, …), 20 m lano na skupinu. Za malé vody a dobrého počasí stačí plavky.

Popis: skoky, klouzačky, dvě krátká slanění (druhé lze obejít).

Obtížnost: v1.a1.I.

Čas: přístup cca 30 min., vlastní kaňon 1,5 hodiny.

Odjezd do Itálie, kemp v Gemona, www.aipioppi.it

NEDĚLE 29.6.

FELLA

Ponteba - Dogna 5 km

Začátek pod Ponteba, přes most směr Pietrataglata a po silničce po levém břehu proti proudu pod dálniční most, kde je plac na parkování. Konec pod Dogna vpravo pod dálničním mostem – parkování u silnice u hospody a zastávky, do vody schody. Pěkná voda WW III(IV).

Dogna - Moggio Udinese 15 km

Pokračování předešlého úseku. Obtížnost sice klesá, přesto nejde o žádnou turistiku. Široké štěrkové koryto s mnoha rameny, hodně vody, vlny, WW I,II. Rychlé, pěkné (až na zbytky ze staveb silnice a dálnice v údolí). Konec u mostu z hlavní silnice do Moggio Udinese. Parkování na levém břehu u domu se zavřeným obchodem, příjezd z hlavní silnice (ne z odbočky k mostu). Pozor, pod mostem je jez. Výstup předem prohlédnout a případně odjistit!! My vystupujeme vlevo pod mostem hned nad jezem, za vyšší vody vystupovat vpravo.

kemp Gemona

PONDĚLÍ 30.6.

Přes noc vydatný liják (přes 40 mm), ráno mají vodu všechny potoky Julských Alp, naopak kaňony mají vody přespříliš.

RESIA

ústí Barman - Resiutta 7 km

> Resiutta (internet) 190 cm (pozor, při jako minimum uváděných 140 je řeka suchá)

Začínáme u mostu u ústí přítoku Barman (proti proudu procházka k vodopádu – nutno popojet autem na parkoviště za vesnici Lischiazze) pod zablokovaným úsekem (vpravo u mostu parkoviště), výtok vody z elektrárny Barman. Pěkná říčka WW II-III. Končíme před Resiuttou pod mostem na Povici di sotto, vlevo pod mostem parkoviště a dětské hřiště. Končit je dobré zde, protože v Resiuttě je nesjízdný jez.

Odpoledne přejíždíme na ferratu Degli Alpini na sedle Casera Cason di Lanza. Cesta vede přes Pontebu, zde odbočit doleva na „Cason di Lanza“, „Paularo“, „Studena Bassa“. Silnička je velmi strmá a úzká.

ferrata DEGLI ALPINI

Ferrata zdolává ze sedla Casera Cason di Lanza vrchol Zuc della Guardia (1911 m). Lehká, i pro děti, celkem i s přístupem cca 3 hod. Hned vedle je ještě ferrata Zermula, ta je trochu delší a těžší (šlo by ji spojit s Degli Alpini do jednoho okruhu), ale letos je ještě pod sněhem.

kemp Gemona

ÚTERÝ 1.7.

ferrata sentieri G. di Brazza & A. ed E. Leva na vrchol Montaš (2753 m)

Začátek je na planině Malga di Montasio na parkovišti na konci silničky za sedla Sella Nevea, odbočka „Alt. Del. Montasio 6 km“. Bohužel se zkazilo počasí, proto se vrcholové družstvo muselo dát na ústup.

kemp Gemona

STŘEDA 2.7.

FELLA + TAGLIAMENTO spodní 15 km

Moggio Udinese - jez Ospedaletto

Začínáme pod jezem u mostu Moggio Udinese. Řeka stále pěkně teče, občas pěkné vlnky, úžasně modrá voda a super kopce kolem. Kousek pod soutokem s Tagliamentem lezeme na vojenský bunkr na levém břehu. Pěkné. Končíme nad jezem v Ospedaletto, do kempu je to odtud kousek.

Odpoledne balíme a přejíždíme přes Tarvisio a Predil do Bovce ve Slovinsku.

ČTVRTEK 3.7.

KORITNICA + SOČA

Kluže - slalomka Trnovo 20 km

> Žaga 40 m3, skvělá voda

PÁTEK 4.7.

SOČA

Srpenica I - slalomka Trnovo 6 km

Otona - Tolmin 4+14 km

> Žaga 35 m3, vody od včerejška znatelně ubylo, ale stále je skvělá

SOBOTA 5.7.

Dělíme se na dvě skupiny. První jde na canyoning Sušec, druhá jede horní Soču.

canyoning SUŠEC

Přístup: při příjezdu od Bovce je asi 2 km za Žagou vlevo parkoviště Srpenica I a přímo naproti parkovišti uhýbá doprava cesta, po které se asi po 300 m dojede ke konci kaňonu. Od parkoviště po pravém břehu, pak přes most a po levém břehu se stoupá do kopce (po šipkách Žaga), dojde se do listnatého lesa a na jeho konci se po strmém štěrkovišti (občas napnuté lano) sejde dolů k vodě. Na canyoning je třeba permit.

Vybavení: oblečení jako na vodu (neopreny, bundy, vesty, helmy), dobré boty (nejlépe staré pohorky), sedáky a pomůcky pro slanění (osma, karabina HMS, …), 50 m lano na skupinu – lze ale i bez lana a slaňovací místa obejít.

Popis: v první polovině spousta skluzavek a skoků. Pak následuje vodopád min. 20 m – slanit nebo obejít vlevo. Opět několik skluzavek a jsme u mostu – zde mohou odejít ti, kteří se necítí na těžší závěr. Následuje cca 5 m vodopád a hned za ním skluzavka „studna“ (7 m) do jeskyně (pozor, dole to lehce táhne pod skálu vlevo). No a na samém konci téměř kolmá 12 m skluzavka (je vidět z parkoviště).

Od konce kaňonu až k vysokému slaňovacímu vodopádu je možné jít po cestičce po břehu a pozorovat canyonauty.

Čas: i s nástupem asi 2,5 hod. Bylo nás hodně, takže nás zdrželo slaňování velkého vodopádu. Pokud by se obešel, bylo by to výrazně rychlejší. Poslední nástup do kaňonu je možný v 17.00.

SOČA horní

konec 2. soutěsky - slalomka Trnovo 23 km

Horní Soča je příjemná WW II ve štěrkovém korytě. U bunkru je zablokovaný úsek – jedeme ho na oči, ale z vracáku do vracáku, průjezdy jsou patrné na poslední chvíli. WW IV. O kousek dál ještě jedno kratší zablokované místo. Třetí soutěsku prohlížíme, má mít těžší nájezd, ale za naší vyšší vody je nájezd zalitý a v pohodě sjízdný na jeden záběr. Dále v soutěsce s lodí lehce cvičí bubláky, ale po tréninku z Colorada je to hračka. No a když už jsme na vodě, jedeme až na slalomku, abychom si Soču ještě pořádně užili. Na vodu dáváme asi o půl desáté, pod slalomkou jsme v jednu.

Odpoledne balíme a přejíždíme přes Tarvisio do Obervellachu. Kemp.

NEDĚLE 6.7.

MÖLL 11 km

Obervellach - Kolbnitz

Příjemné svezení na rakouské klasice.

14:00 odjezd na Salzburg

22:00 HK – loděnice

SUMMARY

řeky na lodi: 6 řek, 120 km

řeky pěšky: 2 kaňony

pěšky: ferrata a pokus kopec

autem: 2295 km

Průvodce ferraty a hory:

Neumann, I. (2004), Kletersteige Kärnten-Friuli-Slovenija

Petr, I. (2000), Italské Alpy I. – východ

Průvodce canyoning:

Neumann, I. (2004), Schluchten Kärnten-Friuli-Slovenija

Mapy:

Tabacco 027, Canin – Val Resia, 1:25 000

Geodetski závod Slovenije, Juliske Alpe zahodni del, 1:50 000

Vzkazy
Vyplňte jméno Vyplňte text vzkazu
Odesláním komentáře souhlasíte se zveřejnením na této stránce · Chráněno pomocí reCAPTCHA · Soukromí · Podmínky
Žádné vzkazy.
Zneplatnit