Zahraniční Francie - Durance a spol.
Datum: 29. 6. - 7. 7. 2024 Dospělí,Pokročilí
Deníček

DURANCE 2024
28. 6. - 7. 7. 2024
Koncem jara (začátkem května) napadlo ve francouzských Alpách hodně sněhu a oteplilo se až v půlce června. Jarní tání se tedy posunulo až na začátek léta. Do toho se přidaly prudké bouřky a týden před naším výletem byly v oblasti solidní povodně. Vody bylo tedy spousty, jak v řekách, tak v kaňonech, které byly u Durance kvůli velké vodě neprůchodné. Navíc bylo v řekách mnoho naplavených stromů. Některé plánované řeky proto jet nešlo, ale zase jsme si užili pořádných vln a sjeli úseky, které normálně sjízdné nejsou.

PÁTEK 28.6.
19:00 odjezd z HK – Praha, Mnichov

SOBOTA 29.6.
04:00 spíme u řeky Sernf na parkovišti asi 1,5 km nad Matt. Plánovali jsme sjezd řeky od parkoviště k jezu pod Engi, ale řekou se valí blátivá břečka, hodně vody (>Matt 15 m3), tak prcháme na řeku Limmat

LIMMAT 10 km
Baden – ústí do Aare
Začínáme v Baden pod velkým jezem (parkoviště je na pravém břehu u sportovišť, lodě se musí přenést přes most na jezu na levý břeh. Spousta čisté a teplé vody, vodnatá WW I(II) a několik jezů. První je sjízdný vlevo se slalomkou. Druhý se přenáší vlevo kolem lektrárny. Třetí jez sjíždíme šlajsnou vlevo. Čtvrtý a pátý v pohodě šlajsnou vpravo. Šestý jez, poslední před soutokem, má sjízdnou šlajsnu vlevo, ale pozor, je to past, protože pod šlajsnou táhne voda pod nastupovací molo, jedeme tedy přes korunu (kdekoliv). Na soutoku s Aare je třeba přejet na protější (levý) břeh Aare, kde je loděnice a parkoviště.
= Baden 200 m3

Přejezd za Grenoble a bivak na parkovišti u elektrárny pod kaňonem Les Moules Marinieres (mezi Saint-Guillaume a Saint-Andeol na ústí kaňonu do říčky La Gresse, při příjezdu od Saint-Guillaume odbočka vlevo před mostem).

NEDĚLE 30.6.
canyoning LES MOULES MARINIERES
Skákání, slaňování, klouzání i plavání.
Přístup: Autem nad Saint-Andeol, na konci vsi odbočka vlevo na Les Chazeaux. Hnedle po odbočení je vpravo parkoviště pro kaňon. Odtud pěšky po šipkách na začátek kaňonu. Kaňon se smí chodit od 1.6. do 30.9.
Návrat: z bazénu pod závěrečnou skluzavkou doprava po cestičce lesem na parkoviště u elektrárny.
Vybavení: klasika do kaňonu, tedy oblečení jako na vodu (neopreny, bundy, vesty, helmy), dobré boty (nejlépe staré pohorky), sedáky a pomůcky pro slanění (osma, karabina HMS, …), 40 m (nebo 2x20m) lano na skupinu.
Obtížnost: v3,a3,III
Popis: první část je pár skoků a tobogánů (dobrodružných…) a jedno slanění, které není vysoké, ale je přímo v hlavním proudu vody (my měli vody hodně). Potom je pasáž klopýtání potokem (vlevo asi dvě únikové cesty). Ve druhé části je nejprve slanění (cca 4 m) o kládu (lze vlevo sešplhat po skále), další slanění začíná prolezením díry ve skále a sručkováním po fixním laně. Následuje vysoké slanění (cca 12 m) z „bidýlka“ do vody a plavání (lze slanit asi do půlky, je tam nýt, a odtud skočit, případně skočit rovnou shora). A potom je nejvyšší slanění (20 m), opět do bazénu a plavání. potom je v kaňonu nově postavená elektrárna (od podzimu 2023; je odsud možné prchnout … ale to by byla škoda). Je otázkou, zda bude dále v kaňonu voda, až bude elektrárna v provozu. Pod elektrárnou je slanění 10 m a potom se balvaniště oblézá vlevo a korytem až k závěrečnému skoku a skluzavce – skok 9 m (lze po fixu sešplhat asi do třetiny a skočit, případně slanit vpravo. No a parádní desetimetrová skluzavka je na závěr.
Čas: nástup čtvrt hodiny, vlastní kaňon asi 4 hodiny (skupina asi 30 lidí) a potom pět minut k autům. Plus převoz aut.

Přejezd k Durance (kolem Romanche a přes průsmyk Col du Lautaret), spíme (celý týden) v kempu u slalomky v L´Argentiere-la-Bessee. Příjemný vodácký kemp, velmi dobrá volba.

PONDĚLÍ 1.7.
GUIL + DURANCE 4+20 km
Pont du Simoust – Embrun
Hodně vody, jak na Guilu, tak o to víc na Durance. Slalomka v Saint-Clément je zaplavená… Velké vlny, parádní rychlé svezení. Vlnu Rabioux projíždíme bez prohlížení. Končíme v Embrunu u mostu před přehradou (parkoviště rafťáků na pravém břehu nad mostem).
= Argentiere 100 m3 = Embrun 150 m3

ferrata Les Vigneaux – LE COLOMBIER / LA BALME
Pěkná ferrata na vsí Les Vigneaux s výhledy na Massif des Ecrins. V polovině se dělí na variantu Le Colombier (B) a La Balme (D).

ÚTERÝ 2.7.
DURANCE 35 km
slalomka Argentiere – Embrun
Stále hodně vody, slalomka má sílu. I následující úsek k ústí Guilu není nuda, naopak. V Embrunu jsme za tři hodiny.
= Argentiere 100 m3 = Embrun 150 m3

ferrata DE L´HORLOGE
Lehká (B) krátká ferrata přímo v Argentiere. Příjezd autem přes náměstí a přejezd do kopce (cesta na kaňon Forunel) na parkoviště pro ferratu, nebo lépe pěšky přímo z kempu, je to časově na stejno.

STŘEDA 3.7.
ferrata DE L´AUGILLETTE DU LAUZET
Pohodlný celoděňák (6 hod). Na ferratu poměrně krátký nástup. Vlastní ferrata je zdlouhavá a únavná, ale závěr vše vynahradí. Parádní panoramata Massif des Ecrins.

ČTVRTEK 4.7.
DURANCE 7 km
Le Fontenil – Le Villaret
Parádní úsek – hradní příkop Brianconu – který většinou vodu nemívá. Začínáme v Le Fontenil, parkoviště u mostu. Voda čile upaluje, ale za chvilku je jez, který část vody odvádí. Naštěstí pod jezem voda na splutí zbývá, jez se jede v pravé části skluzavkou s poletem. Vody je rozumné minimum, ale jde to. Soutěska pod pevností je hodně z kopce, rychlá voda WW III, hodně kamenů, kterým se těžko vyhýbá (za větší vody by bylo ran méně). Pod soutěskou je na začátku městského parku lávka se semaforem, který upozorňuje na výtok z elektrárny zleva. Dle některých informací může být toto místo nebezpečné a neprůjezdné. Nám semafor svítí červeně, elektrárna je v provozu, ale místo je po pravé straně pohodlně sjízdné. Odtud je vody zase dost. Dále na konci parku cedule na jednom z mostů upozorňuje na dva válečky, opět bezpečně sjízdné těsně po pravé straně. Za chvíli je soutok s Guisane, a odtud je řeka zase jiná. Jde také o neprávem opomíjený úsek, parádní (alespoň za našeho stavu; samotný úsek pod soutokem se začíná na Guisane u slalomky, odtud je to pár set metrů na soutok) WW II postupně přidává na WW III. Končíme na vysedacím místě vlevo pod mostem na Le Villaret (šlo by zde i spát).
= Argentiere 80-90 m3
= Val-des-Prés 1,18 m, 3,4 m3 = Monetier 0,60 m, 8,2 m3 - tyto dva vodočty (a stavy na RiverApp) jsou ale nějaké pomýlené

ferrata CROIX DE TOULOUSE
Středně těžká (C/D) hezká ferrata přímo nad pevností v Brianconu. Parádní výhledy na Briancon a hory kolem.

PÁTEK 5.7.
DURANCE 17 km
ferrata Gorges de la Durance – Saint-Crépin
Začínáme u mostu u feraty v soutěsce Durance. Vlastní soutěska má vody moc, ale i její lehký závěr do Argentiere velmi příjemně překvapil, parádní WW III. V Argentiere zprava přitéká Gyronde, nadupaná slalomka a už frčíme po známém úseku. Končíme vpravo pod mostem Saint-Crépin (u letiště).
= Argentiere 80 m3

GUISANE 12 km
Le Casset – Chantemerle
Při povodni zde bylo naplaveno hodně stromů, ale řeka je hodně raftována a raftaři ji naštěstí rychle vyčistili. Na startu je vody tak tak. Od přítoku zprava nad Monetier je vody hodně (příště lépe začít až zde) a řeka čile upaluje korytem. Právě přes Monetier jsou solidní vlny, pak se obtížnost na chvíli zmírní a jsme nad kaskádou (je zde změněné koryto, zastavování není úplně snadné). kaskáda je parádní WW III-IV a následně obtížnost opět klesá, ale žádná nuda! Končíme na parkovišti pod raftařskou základnou na začátku Chantemerle.
= Monetier 0,60 m, 8,2 m3

ferrata BEZ
Krátká ferata nad vesničkou Le Bez. Nakonec velmi pěkné – jednou cestou se vystoupá na vrchol skály, proběhne se jeskyně a druhou cestou se sestoupí zpět. Jen ten ošklivý příjezd…

SOBOTA 6.7.
Ráno odjezd zkempu přes Gap na řeku Drac.

DRAC 19 km
St. Bonnet – štěrkovna před Le Motty
Jedna dlouhá nekonečná peřej WW III, paráda! V St. Bonnet je vody tak akorát, ale postupně přibývá. Od ústí Severaisse je vody fakt hodně, ale to už jen na chvíli, protože v pískovně na levém břehu končíme (je dobré se zde držet co nejvíce u levého břehu). Je to první pískovna, do druhé a dál je zákaz sjíždění. Ze silničky na levém břehu sjíždí do pískovny štěrková cesta – je sem zákaz vstupu, tak parkujeme na odbočce ze silnice a dolů k pískovně sjíždíme až pro naložení lodí. Cesta k řece je i na protějším břehu, tam je ale zákaz vjezdu.
= Pont de Chabottes 1,90 m

Přejezd přes Švýcarsko do Německa. Protože prší, spíme na nasedačce na Amper (je tam střecha) a až ráno dojíždíme ke Starnberger See.

NEDĚLE 7.7.
WÜRM 6 km
Starnberg – Gauting
Začínáme na jezeře (parkoviště pro rekreanty), výtok z jezera projíždíme rourou úplně vpravo (zákaz splouvání 1.3. – 30.6.). V první části Würm líně protéká mokřady. Od Leutstetten se charakter mění a řeka vtéká do lesa, proud se zrychluje na WW I, ale přibývá i napadaných stromů. Těch je hodně, ale všechny bylo možné objet či podjet. V Mühlthal jsou dva jezy. První přenášíme vpravo po silnici. A druhý, který následuje za chvilku, se přenáší po cestě vpravo, vystoupit je třeba hnedle u cedule, která na jez upozorňuje. Končíme za chvilku u parkoviště pro turisty vlevo. Dál by šlo končit až na parkovišti v Gautingu (k jezu Reismühle před Gautingem je zákaz vjezdu).
= Leutstetten 167 cm, 9 m3, vody spousta

14:00 odjezd
19:30 HK – loděnice


SUMMARY
řeky na lodi: 6 řek, 130 km
řeky pěšky: 1 kaňon
pěšky: 5 ferrat
autem: 3500 km

Vzkazy
Vyplňte jméno Vyplňte text vzkazu
Odesláním komentáře souhlasíte se zveřejnením na této stránce · Chráněno pomocí reCAPTCHA · Soukromí · Podmínky
Aleš H. 13.6.24 15:40

Dovoluji si upozornit na důležitou záležitost. V úterý 2.7. povede přes Briancon etapa Tour de France: www.letour.fr/en/stage-4 což bude určitě znamenat nějaká dopravní omezení, a pak samozřejmě je nutné uzpůsobit i program akce, aby si účastníci mohli postavit sesle k trati a zafandit :-)

Odpovědět
PetrD 14.6.24 16:43

Jo, jo, s tím počítám. Právě proto se v úterý nebudeme v Brianconu motat, ale budeme jinde. Ale samozřejmě, kdo bude chtít fandit, může místo kaňonu vyrazit k trati závodu, židličky určitě bude mít každý vlastní :-)

Odpovědět
Martin 3.6.24 18:02

pobavil jsem se - "když přijedeme některý den dřív, tak potrénujeme na slalomce" .Petře, tomu nejde neuvěřit. /smajlík, smajlík, smajlík/

Odpovědět
Jana Dittrichová 4.6.24 13:04

Počkej, až jednou pojedeme do Norska. Tam je vidět i v noci. To teprve bude program :-)

Odpovědět
Martin 20.6.24 7:31

Jani, ještě jsem to v paměti udržel /Norsko/. Dojezdy okolo 11 hodiny a smažení ryb na našich plyňácích.

Odpovědět
Dana + Petr 20.4.24 10:14

Máme předběžně zájem, ale zvažujeme. Prosím, jsou už bližší informace ke kempu a programu? Díky

Odpovědět
Zneplatnit